Smūtiji, proteīna dzērieni un saldējuma kokteiļi – šo dzērienu pagatavošanā kokteiļu blenderis ir neaizstājams palīgs. Taču pastāv maldīgs priekšstats, ka blenderī var likt visu, un iekārta ar to tiks galā. Taču noteiktiem pārtikas produktiem ir radītas speciālas samalšanas ierīces, savukārt citu produktu smalcināšanai labāk izmantot virtuves kombainu. Ja blenderis nolietojas ātrāk, nekā gribētos, un tas jānes uz remontu, iemesls var būt tieši pārtikas produkti, kurus izvēlies blenderēt. Lasi rakstu un uzzini, kādus produktus labāk turēt no blendera pa gabalu, lai nebojātu iekārtas asmeni un mehānismu!
Kafijas pupiņas – kafijas pupiņu blenderēšana notrulina blendera asmeņus un blenderī nekad neizdosies iegūt tik vienmērīgu malumu kā ar kafijas dzirnaviņu palīdzību.
Ledus – ir daži blenderu modeļi ar speciāliem asmeņiem vai atsevišķu režīmu, kas paredzēts ledus smalcināšanai. Bet ja ir parasts blenderis, tad tajā ledu nedrīkst smalcināt, jo tas var sabojāt ierīci un notrulināt tās asmeņus. Dažu ledus kubiņu pievienošana kokteiļa vai smūtija pagatavošanas laikā ir atļauta, jo blenderī atrodas arī citas sastāvdaļas, kas sekmēs sasmalcināšanas procesu.
Rieksti – gatavojot augu pienus, rieksti vai sēklas pirms blenderēšanas tiek izmērcēti, padarot tos mīkstus, taču veselu, cietu riekstu ievietošana blenderī var ierīci neglābjami sabojāt. Riekstu smalcināšanu vislabāk veikt pašrocīgi ar nazi.
Kartupeļi – zinoši pavāri nekad kokteiļu blenderī neievietotu vārītus kartupeļus, lai pagatavotu kartupeļu biezputru. Šim mērķim ir radītas stampas un sietiņi, caur kuriem kartupeļus izberzt.
Žāvēti augļi – svaigi vai sasaldēti augļi blenderim neradīs nekādas problēmas, taču žāvētu augļu gumijotā un lipīgā tekstūra iekārtas asmenim nepavisam nepatiks.
Sastāvdaļu ievietošana nepareizā secībā – gatavojot smūtiju vai proteīna kokteili, vispirms blendera krūzē jāielej šķidrās sastāvdaļas, tad sausie produkti, pēc tam svaigās ogas, augļi vai zaļumi un pašās beigās tiek ievietoti ledus kubiņi vai saldētās ogas un augļi. Ievietojot sastāvdaļas šādā secībā, iegūtais dzēriens būs ar vienmērīgu tekstūru un tiks saudzēti blendera asmeņi.
Blenderis atrodas pārāk tuvu sienai – lai iekārta nepārkarstu, vēlams kokteiļu blenderi lietošanas laikā novietot tālāk no sienas, lai tam apkārt būtu pietiekami daudz brīvas vietas.
Mazgāšanas atlikšana uz vēlāku laiku – pēc tam, kad blenderī pagatavots dzēriens, ieteicams to uzreiz izmazgāt, nevis atstāt krūzi izlietnē, ļaujot pārpalikumiem sažūt un sakalst. Lai viegli iztīrītu blenderi, krūzi var piepildīt ar ūdeni un trauku mazgājamā līdzekļa pilienu un iekārtu iedarbināt. Pēc tam atliek tikai to izskalot un atstāt nožūt.
Kokteiļu blendera krūzes ievietošana ledusskapī – kad dzēriens pagatavots, to vēlams pārliet citā traukā, nevis uzlikt vāku un blendera krūzi ievietot ledusskapī. Temperatūras maiņa nenāks par labu ierīces asmenim.
Blendera mazgāšana trauku mazgājamā mašīnā – ne visi modeļi ir paredzēti mazgāšanai trauku mašīnā. Ja blendera krūzi var izjaukt, tad stikla daļu dažiem modeļiem var mazgāt trauku mašīnā, bet nažus ieteicams mazgāt tikai ar rokām. Plastmasas detaļas (vāks, vāciņš, papildus karotītes utt.) var mazgāt trauku mazgājamā mašīnā, ja to atļauj ražotāja instrukcija.
Instrukcijas ignorēšana – uzmanīgi jālasa ierīces instrukcija, jo ir vairāki modeļi kas nav paredzēti ilgai darbībai un to darbības laiks ir ierobežots. Dažiem modeļiem darbības laiks ir līdz 30 sekundēm, dažiem līdz 60 sekundēm. Dārgiem modeļiem darbības laiks varētu būt mazliet lielāks, bet jāatceras, ka mājas blenderis nav profesionāla iekārta, un nav paredzēts, lai to darbinātu ilgstoši bez pauzēm. Ja ierīci darbināsi ilgāk, nekā to ir paredzējis ražotājs, motors var pārkarst un var tikt bojātas gan motora daļas, gan vadības plate.
Kad blenderis pārstāj darboties, to atkal darba kartībā var atgriezt TSC servisa profesionālie meistari. Nosūti bojāto ierīci uz remontu caur pakomātu, nodod kurjeram vai atgādā uz servisa centru pašrocīgi un jau pavisam drīz atkal varēsi izmantot savu blenderi.