Publicēts: 2022-07-20

Ko darīt, ja telefons iekritis ūdenī?

Pēkšņs vasaras negaiss, laiska pelde vai iegāšanās ūdenī ar visām mantām laivu braucienā var kļūt par brīnišķīgām atmiņām, ja vien nav gadījies samērcēt telefonu. Saskare ar šķidrumu tālrunim var radīt bojājumus, kas var rasties pat tad, ja viedtālrunis ir ūdensizturīgs.

Ko īsti nozīmē ūdensizturīgs telefons?

Vārds ūdensizturīgs bieži vien novērojams dažādu ierīču un iekārtu aprakstos, bet vai ūdensizturīgs nozīmē to, ka konkrēto ierīci var peldināt ūdenī? Nē, tā nav. Ūdensizturīgs norāda vien to, ka konkrētajai ierīcei ir zināma aizsardzība pret šķidruma iekļūšanu tajā, tomēr noteiktos apstākļos ūdens joprojām var sasniegt ierīces iekšieni un to sabojāt. Mūsdienās ūdensizturīgi ir lielākā daļa jaunāko telefonu un viedpulksteņu, tomēr visas jaunākās iekārtas nav vienādi ūdensizturīgas – ir dažādas ūdensizturības klases, kas nosaka kādā dziļumā un cik ilgi konkrētā ierīce var atrasties zem ūdens, lai tai nerastos bojājumi. Svarīgi – ja telefons iekritis sālsūdenī, bojājumi iestāsies ātrāk un būs smagāki nekā saldūdenī.

Latvijā populārāko viedtālruņu ūdensizturība

Šobrīd viedtālruņiem augstākais ūdensizturības reitings ir IP68.

Ierīce Ūdensizturības reitings Laiks, ko var pavadīt ūdenī Ūdens dziļums
Apple iPhone 12 ūdensizturība IP68 Līdz 30 minūtēm 6 metri
Apple iPhone 11 ūdensizturība IP68 Līdz 30 minūtēm 1,5 metri
Apple iPhone 10 ūdensizturība IP67 Līdz 30 minūtēm 1 metrs
Apple iPhone 9 ūdensizturība IP67 Līdz 30 minūtēm 1 metrs
Samsung Galaxy A52 ūdensizturība IP67 Līdz 30 minūtēm 1 metrs
Samsung Galaxy A12 ūdensizturība IP68 Līdz 60 minūtēm 2 metri
Samsung Galaxy S21 ūdensizturība IP68 Līdz 30 minūtēm 1,5 metri
Xiomi Poco X3 pro ūdensizturība IP53 Nav ūdensizturīgs Nav ūdensizturīgs

Lai būtu pilnīgi drošs par sava telefona spējām, ieteicams iepazīties ar savas ierīces specifikāciju.

Vai ūdensizturīgu telefonu var likt ūdenī?

Viedpulksteņi mēdz būt ar augstāku ūdensizturības pakāpi kā viedtālruņi, jo to pieprasa to funkcija – vienmēr atrasties uz rokas, arī lietus laikā un sporta pulksteņiem – arī peldot. Protams, gadās, ka telefons lietū izmirst vai telefons iekrīt ūdenī, tāpēc telefona aizsardzībai ražotāji ieviesuši arī augstākas pakāpes aizsardzību viedtālruņiem.

Ūdensizturīgs telefons ūdenī var atrasties līdz 30 minūtēm dziļumā līdz 1 metram vai dziļāk, atkarībā no konkrētā modeļa specifikas, savukārt viedpulkstenis ūdenī var atrasties līdz pat 5 atmosfēru dziļumam, kas nozīmē, ka tas var izturēt spiedienu, kas rodas 50 metru dziļumā.

Ūdensizturīgs tomēr nenozīmē to, ka šī ūdensizturība noteikti jāpārbauda. Pat augstas klases ūdensiztīrīgiem telefoniem saskarsme ar ūdens nenāks par labu, tāpēc nevajadzētu ūdensizturību uztvert kā veidu, kas radīts, lai izklaidētos, piemēram, filmētu zemūdens video. Šādam nolūkam vēlams izmantot aksesuārus, kas radīti tam, lai nodrošinātu ierīces ūdensnecaurlaidību. Šādi aksesuāri ir, piemēram, ūdensnecaurlaidīgs maciņš, kas atgādina caurspīdīgu somiņu, kurā iespējams ievietot telefonu un tad darboties ar to arī ūdenī, neriskējot ar telefona sabojāšanu.

Kā rīkoties, ja telefons ilgi atradies ūdenī?

Tomēr mēdz gadīties, ka ar ūdeni ilgstošāk sastopas gan ūdensizturīgi telefoni, gan īsu peldi piedzīvo tādi viedtālruņi, kurām šīs aizsardzības nav. Tas gan nenozīmē, ka telefons būtu uzreiz jānoraksta!

Ja telefons iekritis ūdenī, būtiski uzreiz pēc saskarsmes ar ūdeni ierīci aprūpēt, lai mazinātu ūdens radīto bojājumu risku:

  1. Pirmais solis būtu telefona izvilkšana no ūdens un tā izslēgšana. Tad samirkušais tālrunis jānoslauka ar dvieli vai mīkstu drānu.
  2. Nākamais solis ir telefona maciņa noņemšana un SIM kartes un atmiņas kartes izņemšana no telefona.
  3. Kad tas izdarīts, ļoti svarīgi ir kārtīgi izžāvēt viedtālruni. Diemžēl tautā iecienītais piegājiens ar ierīces turēšanu rīsos ir tikai mīts. To var izdarīt, ieliekot tālruni slēgtā traukā ar silkagela paciņām (mazās paciņas ar bumbiņām, kas parasti atrodamas pie jauniem apaviem) un novietojot to sausā un vēsā vietā. Telefonu traukā vajadzētu turēt vismaz diennakti, lai tam būtu iespējams pilnībā izžūt.
  4. Kad telefons pilnībā izžuvis to var mēģināt ieslēgt.

Būtiski, ka telefons tiek lādēts tikai tad, kad tas ir tiešām izžuvis, pretējā gadījumā pievienotā stāva var izraisīt īssavienojumu, kas telefonu var neatgriezeniski sabojāt. Liela daļa ūdensizturīgo telefonu signalizēs, ja uzlādes portā vēl aizvien būs mitrums – tādā gadījumā telefons nekavējoties jāatvieno no lādētāja vada!

Ko darīt, ja izmircis telefons nereaģē?

Ja ierīce pēc pirmās palīdzības sniegšanas vai rodas šaubas, vai telefons patiešām ir izžuvis, labāk atrādi to mums – piesaki remontu!

Tāpat kā ierīcēm ar citām kaitēm, vispirms veiksim diagnostiku, lai saprastu bojājumu apjomu un potenciālos risinājumus. Pēc problēmas apmēra saprašanas ziņosim, vai ierīci iespējams glābt un cik telefona remonts varētu izmaksāt. Svarīgi, ka jebkuru apkopi un remontdarbus veiksim saskaņā ar ierīces ražotāja norādījumiem, izmantojot sertificētus instrumentus, atbilstošākās metodes, mūsdienu aparatūru un, ja nepieciešams, arī oriģinālās rezerves daļas, jo esam autorizēts servisa centrs.

Parūpēsimies arī par tava viedpulksteņa vai citas ierīces remontu!