Pēkšņi pamani aizdomīgu ūdens peļķi pie ledusskapja vai, atverot iekārtu, izrādās, ka tā vairs nesaldē kā nākas? Salūzis ledusskapis ir liela problēma gan pēc izmēra, gan ņemot vērā neērtības, ko šāda situācija rada. Vidējais ledusskapja kalpošanas laiks ir 10-15 gadi, taču nelāgi lietošanas paradumi var tā mūža ilgumu būtiski samazināt. Plašāk par to, kādi tie ir, lasi rakstā!
1. Pārāk liels vai mazs produktu daudzums. Tavs ledusskapis nav sajūsmā par paradumu regulāri iegādāties lielu daudzumu produktu, ar kuriem tas tiek pārpildīts. Pārāk liels pārtikas daudzums ledusskapī apgrūtina gaisa cirkulāciju un ietekmē iekārtas spēju regulēt iekšējo temperatūru. Tas rada papildus slodzi ledusskapja kompresoram un kondensatora bloka spolēm, izraisot pārkaršanu. Arī otra galējība – ilgstoši darbināt teju tukšu ledusskapi nav labs paradums, jo tieši auksti produkti ledusskapī palīdz uzturēt zemu temperatūru. Ja produktu ir maz vai nemaz, tad ledusskapim nākas darboties ar lielāku jaudu.
2. Netīras kondensatora bloka spoles. Kondensatora bloka spoles, jeb ledusskapja aizmugurē novietotās “restītes” mēdz pārklāties ar putekļiem un gružiem. Tās būtu jānotīra vismaz reizi gadā, lai nodrošinātu, ka notiek efektīva siltuma izvadīšana.
3. Novietojums pārāk tuvu sienai. Ledusskapim ir nepieciešama gaisa plūsma tā aizmugurē vai sānos (atkarībā no modeļa vai ražotāja), lai tas varētu izvadīt siltumu. Ja Iekārta ir novietota pārāk tuvu sienai vai skapīšiem, gaisa plūsma ir ierobežota un ledusskapim ir jāpieliek lielākas pūles, lai atdzistu.
4. Karstu ēdienu ievietošana ledusskapī. Tikko gatavotiem karstajiem ēdieniem būtu jāļauj atdzist līdz istabas temperatūrai, pirms tie tiek ievietoti ledusskapī. Tāpat nav ieteicams ledusskapi izmantot kā palīgu, lai ātri atdzesētu kaut ko, kas tikko izņemts no cepeškrāsns vai noņemts no plīts. Ievietojot ledusskapī pārāk karstus ēdienus, tas paaugstina iekārtas iekšējo temperatūru un var sabojāt ne tikai ledusskapi, bet arī tajā esošos produktus.
5. Ledusskapis tiek ilgstoši turēts atvērts. Šis ir paradums ar kuru grēkojam visbiežāk – ledusskapja durvis tiek ilgstoši atstātas vaļā gan tīrīšanas laikā, gan brīžos, kad piepildām to ar produktiem, gan mirkļos, kad nevaram izlemt, ko tieši mums kārojas no ledusskapja, vai, vēl sliktāk, mēs nepārliecināmies, ka ledusskapis tiek kārtīgi aizvērts un stundām ilgi durvis stāv tikai pievērtas. Katra sekunde, kamēr ledusskapis ir atvērts, nozīmē arī aukstā gaisa aizplūšanu no iekārtas. Tāpēc labāk ir ledusskapi tīrīšanas vai piepildīšanas laikā aizvērt ik pa mirklim un ļaut tajā atjaunoties atbilstošai temperatūrai.
Ir vairākas pazīmes, kuras iespējams novērot, kad ledusskapja optimāla darbība ir traucēta:
Produkti sāk ātri bojāties;
Pat ja ledusskapis vēl nav 10 gadus vecs, pēkšņi var sāk parādīties pazīmes, ka tas nedarbojas kā nākas. Piemēram, tu novēro, ka ledusskapja iekšējā temperatūra vairs nav tik vēsa kā agrāk, vai, gluži otrādi, saldētava un ledusskapja sienas pārklājas ar sarmu. Sākumā vari pārbaudīt ledusskapja termostatu un pārliecināties, ka nejauši neesi samazinājis vai palielinājis iekārtas temperatūru. Taču, ja vaina rādās nopietnāka, tad vērts meklēt sertificētu meistaru, kas iekārtu varēs salabot. TSC autorizētais serviss tagad piedāvā arī sadzīves tehnikas remontu jaunajā filiālē Slokas ielā 52F, Rīgā.