Publicēts: 2022-11-21

Kā darbojas viedpulkstenis?

Mūsdienās viens no populārākajiem viedajiem aksesuāriem ir viedpulkstenis (smartwatch). Viedpulkstenis ir stilīgs sabiedrotais gan aktīva dzīvesveida piekritējiem, gan tiem, kas nevēlas palaist garām nevienu svarīgu paziņojumu, kas pienāk telefonā. 

Kā strādā viedpulkstenis un kādas funkcijas tas veic?

Viedpulksteņi ir mūsdienīga tehnoloģija, kas ļauj sekot līdzi ne tikai pulksteņa laikam, bet arī dažādiem veselības rādītājiem, dzīvesveida paradumiem un veiktajām aktivitātēm. Katrā mūsdienu viedpulksteņa modelī ir atrodamas Wi-Fi, Bluetooth un GPS tehnoloģijas. Dažādi viedpulksteņos iebūvētie sensori ļauj vākt informāciju un pēc tam to apskatīt pulksteņa vai telefona ekrānā. 

Lielākoties viedpulksteņu funkcionalitāte ir stipri līdzīga, jo iekārtu ražošanas laikā ir ņemtas vērā lietotāju pamatvajadzības un vēlmes. Galvenās funkcijas, ko viedpulkstenis veic:

  • datu sinhronizācija ar tālruni, izmantojot mobilo lietotni, kurā var konfigurēt visas nepieciešamās piezīmes aktivitāšu un brīdinājumu uzraudzībai;

  • paziņojumi par ienākošajiem zvaniem (iespēja noraidīt vai saņemt zvanu), kā arī paziņojumi no ātrās ziņojumapmaiņas (SMS, Whatsapp, Telegram u.c.) un sociālajiem tīkliem;

  • fizisko aktivitāšu kontrole un dažādu sporta aktivitāšu režīmu izvēle, miega kvalitātes, soļu skaita, pulsa, sadedzināto kaloriju skaitīšanas un medicīnisko rādītāju līmeņa, piemēram, asinsspiediena un skābekļa līmeņa mērīšana un uzraudzība;

  • atrašanās vietas noteikšana, kas ļauj redzēt ģeolokācijas koordinātas nepazīstamā vietā un redzēt bērna atrašanās vietu, ja tas ir bērnu viedpulkstenis;

  • mūzikas atskaņotāja vadība ar iespēju pārslēgt dziesmas un regulēt skaļumu;

  • modinātājs, taimeris, hronometrs, kalkulators, kā arī kustību atgādinājumi, kurus var iestatīt mobilajā lietotnē, kā arī uz paša pulksteņa ekrāna.

Kā izvēlēties viedpulksteni?

Šobrīd tirgū ir pieejami dažādu ražotāju viedpulksteņi, tāpēc ir svarīgi saprast, kā izvēlēties sev piemērotāko. Viens no būtiskākajiem faktoriem ir telefona un pulksteņa savienojamība. Apple viedpulksteni (Apple Watch) nebūs iespējams pilnvērtīgi izmantot ar Android telefonu – savienojumu izveidot varēs, taču daļa no funkcijām nebūs pieejamas. Android telefoniem piemērotāks būtu, piemēram, Samsung vai cita ražotāja viedpulkstenis. Vienmēr pirms iegādes ir vērts noskaidrot, ar kāda ražotāja telefoniem pulkstenis būs savienojams, jo, piemēram, vecākus Samsung viedpulksteņus bija iespējams savienot ar Apple iekārtām, taču jaunākie modeļi atbalsta tikai iekārtas, kurām pieejami Google mobilie servisi. Starp viedpulksteņiem popularitāti arī ir izpelnījies Garmin, un ne velti –  šis zīmols koncentrējas uz sporta pulksteņiem, kas ir izturīgāki un piedāvā vairāk funkciju sportisko aktivitāšu izsekošanai.

Veicot savu izvēli, pirms gudrā pulksteņa iegādes jāņem vērā arī viedpulksteņa parametri – lielums, forma, krāsa, atbalstītās funkcijas, kā arī viedpulksteņa akumulatora ietilpība un citi tehniskie parametri. Viedpulksteņa akumulatora darbības ilgums no vienas uzlādes variē no dažām stundām līdz pat diviem mēnešiem. Piemēram, ražotājam Garmin ir daži viedpulksteņu modeļi, kas aprīkoti ar saules baterijām un spēj uzlādēties, atrodoties saules gaismā. Attiecīgi, ja ikdienā ar šādu pulksteni daudz laika tiek pavadīts ārā un pulkstenim ir tieša saskare ar saules stariem, tas uzlādēsies un pie elektrības būs jāpieslēdz retāk.

Tabulā iespējams apskatīt Latvijā populārus viedpulksteņus, to dizaina aprakstu un tipisko akumulatora darbības ilgumu pēc vienas uzlādes:

Viedpulkstenis

Dizains

Tipiskais viedpulksteņa akumulatora darbības ilgums*

Apple Watch SE GPS

Kantains displejs ar alumīnija korpusu, apvienojumā ar sporta siksniņu (silikona)

Līdz 14h

Apple Watch Series 8

Kantains displejs apvienojumā ar silikona siksniņu

Līdz 18h

Samsung Galaxy Watch 5 Pro

Apaļš displejs ar titāna korpusu un silikona siksniņu

Līdz 40h

Samsung Galaxy Watch 4

Apaļš displejs ar silikona siksniņu

Līdz 40h

Xiaomi Imilab KW66

Apaļš displejs ar cinka korpusu un silikona siksniņu

Līdz 30 dienām

Huawei Watch GT 3

Apaļš displejs ar siksniņu no dabīgās ādas

No 7 līdz 14 dienas

Garmin Fenix 7

Apaļš displejs no nerūsējošā tērauda ar silikona siksniņu

Līdz 18 dienām

Garmin Instinct 2

Apaļš displejs no stiegrota polimērkompozīta ar silikona siksniņu

Līdz 28 dienām

Garmin Enduro

Apaļš displejs no nerūsējošā tērauda ar silikona siksniņu

Līdz 50 dienām

*Faktiskais akumulatora kalpošanas laiks var atšķirties atkarībā no lietošanas paradumiem un apstākļiem, ieslēgtajām funkcijām u.c. 

Kā savienot viedpulksteni ar telefonu?

Parasti viedpulksteņi datus sinhronizē ar tālruni, izmantojot mobilo lietotni. Tomēr ir arī modeļi ar iebūvētu SIM kartes vietu, kas darbojas kā neatkarīga ierīce, spēj atbildēt uz zvaniem, ziņojumiem, kā arī pārraudzīt citus paziņojumus. Šādā gadījumā ierīču savienošana nav nepieciešama. 

Lielākā daļa viedpulksteņu tomēr ir bez vietas SIM kartei, tāpēc nepieciešama pulksteņa savienošana ar iekārtu, kas parasti ir telefons. Svarīgi, ka viedpulksteņa savienošana ar telefonu visbiežāk jāveic izmantojot pulksteņa ražotāja lietotni, ko nepieciešams instalēt Google Play veikalā vai App Store. Katra zīmola viedpulkstenim var būt cita lietotne, kas nepieciešama, lai viedpulksteņa savienošana būtu veiksmīga, tāpēc pirms mēģinājuma sinhronizēt iekārtas, ieteicams kārtīgi izpētīt viedpulksteņa lietošanas instrukciju, kur paskaidrots savienošanas process.

Ar kādām problēmām iespējams saskarties, lietojot viedpulksteni?

Biežākā problēma, ar ko saskaras viedpulksteņu lietotāji, ir tā nesavienošanās ar tālruni vai periodiska savienojuma pazušana. Ja tiek novērotas šādas problēmas, tad ieteicams:

  • atvienot un vēlreiz savienot ierīces (ja telefonā uzrādās, ka ierīces ir savienotas, bet dati nesinhronizējas). Pirms atkārtotas savienošanas vēlams telefona Bluetooth iestatījumos pārliecināties, ka pulkstenis vairs nav tur atrodams;

  • restartēt telefonu un/vai viedpulksteni;

  • pārinstalēt viedpulksteņa savienošanas lietotni, kā arī papildus servisus, ja lietotne tos telefonā ieinstalējusi.

Viedpulksteni var piemeklēt arī tāda problēma kā ātra izlādēšanās. Šādā gadījumā jāņem vērā, ka ražotāja norādītais tipiskais akumulatora darbības laiks ir sasniedzams, pulksteni lietojot ar noklusējuma uzstādījumiem. Tādēļ, ja akumulators izlādējas strauji, vispirms nepieciešams pārbaudīt pulksteņa iestatījumus – lai akumulators darbotos ilgāku laiku, būtu vēlams atspējot visas lietotnes, kas netiek izmantotas, samazināt ekrāna spilgtumu, kā arī izslēgt funkcijas, kas ekrānu tur nepārtraukti ieslēgtu, veic nepārtrauktu pulsa mērīšanu vai pastāvīgi pulksteni pieslēdz mobilajam tīklam. Ja pulkstenim pieslēgts eSIM (MultiSIM) pakalpojums, jārēķinas ka arī tas veicinās straujāku izlādi. Ja tomēr šķiet, ka viedpulkstenis tāpat darbojas pārāk īsu laika sprīdi, to labāk nodot servisā uz pārbaudi.

Viedpulksteņiem, kas aprīkoti ar skārienjūtīgo ekrānu, var rasties problēmas ar ekrāna darbību. Īpaši bieži tās ir novērojamas, ja pulkstenis tiek nomests, saņem kādu stiprāku triecienu, tiek pakļauts ūdens vai kādu citu vielu iedarbībai, piemēram, to lietojot pirtī vai saunā, vai kā savādāk tiek neatbilstoši ekspluatēts. Mājas apstākļos sākotnēji var mēģināt risināt skārienekrāna problēmas, notīrot ekrānu un pārliecinoties, ka pulkstenis tiek turēts tam piemērotā temperatūrā (aukstos apstākļos tas mēdz nestrādāt pilnvērtīgi). Tomēr, ja skārienjutīgā ekrāna problēmas pašam atrisināt neizdodas, nogādājiet viedpulksteni servisa centrā, lai to apskatītu profesionāļi.

Kad viedpulksteni nogādāsiet pie mums, veiksim tam diagnostiku un pēc bojājumu apmēra noskaidrošanas ziņosim, kādas darbības remonta procesā veiksim un cik tas varētu izmaksāt. Svarīgi, ka viedpulksteņa apkope un remontdarbi tiks veikti saskaņā ar ierīces ražotāja norādījumiem, izmantojot sertificētus instrumentus, atbilstošākās metodes, mūsdienu aparatūru un, protams, arī oriģinālās rezerves daļas, jo esam autorizēts servisa centrs.