Publicēts: 2023-06-19

Kā padarīt telefonu pieejamāku senioriem?

Seniori ir ļoti apķērīgi – viņi ir gatavi iet līdzi tehnoloģiju attīstībai, izmantojot gan jaunākos datorus, gan telefonus un viedpulksteņus. Tomēr mēdz būt brīži, kad ierīces izmantošanai nepieciešama neliela palīdzība, lai tā kļūtu ērtāk lietojama. Tieši tāpēc svarīgi izvēlēties senioram ērti lietojamu tālruni un pielāgot tā iestatījumus, lai telefona izmantošana būtu vieglāka un neradītu lieku stresu. 

Kā izvēlēties telefonu senioram?

Uzskats, ka “senioriem piemēroti tikai tālruņi ar podziņām” vairs nav patiess. Seniori ir gatavi izmantot arī skārienjūtīgos tālruņus. Ļoti bieži tie pat ir ērtāki, jo to ekrāns ir lielāks, attiecīgi lietotnes un visa tajās atrodamā informācija – labāk saskatāmi. 

Izvēloties tālruni, ļoti liela uzmanība jāpievērš tā izmēram – tālrunim jābūt tādam, lai senioram to būtu ērti turēt rokās. Tāpat jāpievērš uzmanība arī tālrunī pieejamajām valodām – ja seniors prot latviešu un krievu valodu, nevajadzētu izvēlēties tālruni, kurā pieejama tikai angļu valoda. 

Svarīga ir arī triecienizturība – senioram, tāpat kā jebkuram no mums, var gadīties tālruni nomest, tāpēc ieteicams izvēlēties ierīci, kurai triecienizturība ir lielāka. Tas garantēs to, ka tālrunim būs mazāks risks saplīst kritiena gadījumā.

Kā pielāgot tālruni, lai senioram to būtu vieglāk izmantot?

Kad tālrunis izvēlēts, jāveic tā pielāgošana senioram. Sāc ar to, ka instalē senioram svarīgās lietotnes un veic darbvirsmas pielāgošanu, izdzēšot lietotnes, ko seniors neizmantos un atstājot tās, kas senioram būs noderīgas. Darbvirsmā efektīvi var ievietot arī ātrās numura izsaukšanas ikonas, kas senioram ātri un ērti ļaus piezvanīt radiniekiem.

Palielini fontu izmērus, lai senioram būtu vieglāk gan izlasīt tekstu savā ierīcē, gan uzrakstīt un nosūtīt ziņas. Android 13.0 ierīcē fontu izmērus vari nomainīt šādi:

  1. Iestatījumi

  2. Vispārīga pārvaldība

  3. Samsung tastatūra

  4. Lielums un caurspīdīgums (pielāgo tastatūras lielumu – padari to lielāku)

  5. Fonta lielums (pielāgo fonta lielumu)

Savukārt, lai to atrastu iOS 16.3. ierīcē:

  1. Settings

  2. Accessibility

  3. Display & Text Size

Tā kā senioriem var būt arī dzirdes problēmas, telefonos ieteicams iestatīt skaļāku zvana signālu. Šādi neviens svarīgais zvans netiks palaists garām un zvanītājam nebūs jāuztraucas par senioru. Android 13.0 ierīcē zvana skaļumu vari pielāgot šeit:

  1. Iestatījumi

  2. Skaņas un vibrācija

  3. Skaļums

  4. Trīs punktiņi augšējā labajā stūrī

  5. Multivides skaļuma ierobežojums

  6. Ieslēgts

  7. Pielāgots skaļuma ierobežojums – palielini līdz maksimumam

iOS 16.3. ierīcē zvana skaļumu vari pielāgot šeit:

  1. Settings

  2. Sounds & Haptics

  3. Ringer and Alerts

Efektīva var būt arī zibspuldzes paziņojumu iestatīšana. Tas nozīmē, ka brīdī, kad pienāk paziņojums, sāk migrot zibspuldze. Tas pievērš papildu seniora uzmanību, lai paziņojums netiktu palaists garām.  Lai iestatītu šo funkciju Android 13.0 ierīcē:

  1. Iestatījumi

  2. Pieejamība

  3. Papildu iestatījumi

  4. Zibspuldzes paziņojums

  5. Ieslēdz Kameras zibspuldzes paziņojumus

iOS 16.3. ierīcē zibspuldzes iestatījumus vari pielāgot šeit:

  1. Settings

  2. Accessibility

  3. Audio/Visual

  4. Iespējo funkciju LED Flash for Alerts

Ar telefonu mūsdienās var paveikt praktiski visu, tādēļ nereti lietotņu izkārtojums mēdz būt samērā sarežģīts un var radīt problēmas atrast nepieciešamo, taču Android tālrunī iespējams iestatīt režīmu, kad tālrunis ierīci pielāgo senioriem, vienkāršojot tās izskatu. Lai iestatītu šo funkciju Android 13.0 ierīcē:

  1. Iestatījumi

  2. Displejs

  3. Vienkāršais režīms

Svarīgi arī veltīt laiku, lai senioru iemācītu izmantot tālruni! Tāpēc, kad telefonu esi pielāgojis seniora vajadzībām, nodod to senioram un pakāpeniski iemāci dažādas funkcijas, sākot ar tālruņa atbloķēšanu, zvanu veikšanu un īsziņu nosūtīšanu un beidzot ar dažādu sarežģītāku lietotņu izmantošanu.

Kādas lietotnes ir noderīgas senioriem? 

Senioru tālruņos noteikti nepieciešamas lietotnes, kuras ļauj sazināties ar radiniekiem, nosūtot un saņemot bildes un video materiālus, kā arī nepieciešamas specifiskas lietotnes, kas saistītas ar veselības jomu. 

Senioriem noderīgas lietotnes:

  1. Whatsapp (pieejams gan Android, gan iOS tālruņos) – šī lietotne ļaus sazināties, nosūtot ne tikai tekstuālas ziņas, bet arī vizuālos materiālus. Tāpat šajā lietotnē pieejama arī video zvanu funkcija.

  2. Medisafe (pieejama gan Android, gan iOS tālruņos) – šī lietotne atgādina senoram konkrētu laiku, kad jāiedzer zāles. Tā ļauj arī ģimenes locekļiem uzzināt, vai konkrētais medikaments ir lietots.

  3. Durcal (pieejama gan Android, gan iOS tālruņos) – šī lietotne ļauj radiniekiem noskaidrot seniora atrašanās vietu jebkurā brīdī. 

Kad tālrunī iestatītas nepieciešamās lietotnes, tas ir gatavs darbam. Svarīgi ir parādīt senioriem, ka tālrunis atvieglo viņu dzīvi, nevis to apgrūtina. Tas ļauj ērti veikt dažādas funkcijas, galvenais ir zināt, kā tas izmantot. 

Tomēr, ja seniora tālruņa mikrofons ir par klusu, zvana signāls nav dzirdams vai tas atsakās veikt kādu no funkcijām, nes ierīci pie mums. Centīsimies atgriezt telefonu pie dzīvības, remonta procesā izmantojot oriģinālās rezerves daļas un mūsdienīgu aparatūru, jo esam autorizēts servisa centrs!