Publicēts: 2024-02-09

Kā pasargāt datoru ceļojot?

Komandējums vai atpūtas brauciens - tavs klēpjdators dodas līdzi visur. Taču par ceļabiedru ir svarīgi parūpēties, lai galamērķī tas nonāktu neskarts un darba kārtībā. Jāņem vērā gan brauciena specifika, gan klimats, gan tas, cik kārtīgi tu sakrāmē savu ceļasomu. Lasi rakstu, lai uzzinātu praktiskus ieteikumus par to, kā radīt klēpjdatoram drošus ceļošanas apstākļus.

Kā pasargāt datoru no salūšanas ceļojuma laikā

1. Iegādājies mugursomu ar speciālu nodalījumu klēpjdatoram. Klēpjdatora nodalījumam jābūt ar pietiekami biezu un stingru polsterējumu gan mugursomas ārpusē, gan iekšpusē. Tāpat polsterējumam jābūt arī somas apakšā, lai pasargātu ierīci no triecieniem, kad soma tiek nolikta uz zemes. Svarīgi arī pārliecināties vai nodalījums ir pietiekami liels, lai klēpjdators tajā ietilptu, taču ne tik liels, lai ierīce nemitīgi kustētos. Dažām mugursomām ir iestrādātas arī īpašas funkcijas, kas aizsargā pret zādzībām, piemēram, kombinētas slēdzenes uz rāvējslēdzēja vai slēpti nodalījumi. Ja ceļojuma mērķis ir vieta, kur kabatas zagļi nesnauž, un paredzēts daudz pārvietoties ar kājām, klēpjdatoru nēsājot līdzi, mugursoma ar šādām funkcijām būs labs ieguldījums, jo iegādāties jaunu klēpjdatoru noteikti ir dārgāk, nemaz nerunājot par zaudēto informāciju un datiem. Ceļojot ar lidmašīnu, vienmēr ieteicams klēpjdatoru likt rokas bagāžā.

2. Sakravājies organizēti. Klēpjdatora ievietošana mugursomas īpašajā nodalījumā ir laba lieta. Taču nozīme ir arī tam, kā somā tiek sapakotas pārējās lietas. Labai mugursomai parasti ir ne tikai nodalījums datoram, bet arī citas parocīgas kabatas gan iekšpusē, gan ārpusē, kas noteikti palīdz ar mantu saorganizēšanu. Pareizi sakrāmētā mugursomā katra lieta būs savā vietā, tādejādi samazinot risku, ka citas lietas var sabojāt klēpjdatoru. Ja rodas problēmas aizvērt somas rāvējslēdzēju, labākais risinājums ir atteikties no dažām lietām, nevis censties tās visas saspiest somā. Spiediens var sabojāt klēpjdatora virsmu un ārkārtējos gadījumos pat salauzt ekrānu.

3. Izslēdz datoru pilnībā. Ir ļoti vilinoši klēpjdatoru vienkārši aizvērt, ļaujot tam ceļojuma laikā atrasties miega vai hibernācijas režīmā. Taču ir ļoti ieteicams ierīci izslēgt pilnībā. Hibernācijas un miega režīmā klēpjdators joprojām ģenerē nelielu siltumu. Ceļojuma laikā klēpjdators ir ievietots somā, no kuras karstais gaiss nevar tik vienkārši izkļūt, un tas var izraisīt ierīces pārkaršanu.

4. Pasargā klēpjdatoru no ārējās vides un laika apstākļiem. Sociālajos tīklos bieži ir redzamas bildes ar klēpjdatoru, kas gozējas pie baseina vai uz terases eksotisku ceļojumu laikā. Taču elektronika un ūdens ne tuvu nav labākie draugi. Ceļojot ir svarīgi pārliecināties, ka klēpjdators būs pasargāts no lietus, sniega un citiem mitruma avotiem. Viens no risinājumiem ir iegādāties ūdensizturīgu mugursomu. Jāpatur prātā, ka lielākā daļa mugursomu ir izturīgas tikai pret noteiktu mitruma daudzumu, tāpēc, ja zini, ka galamērķī gaidāmi ilgstoši un stipri nokrišņi, papildus drošībai vari iegādāties ūdensnecaurlaidīgu datora apvalku. Taču tad vienmēr jāatceras klēpjdatoru pilnībā izslēgt, jo šādi apvalki nenodrošinās karstā gaisa ventilāciju.  Tāpat jāizvairās no tiešiem saules stariem. Tas attiecas gan uz pašu klēpjdatoru, gan klēpjdatora somu. Spēcīgi saules stari var  ne tikai radīt saules apdegumu tavai ādai, bet arī sakarsēt klēpjdatora detaļas līdz kušanas temperatūrai, radot neatgriezeniskus bojājumus. Un melnas krāsas soma pievelk vairāk siltuma, ko, protams, izjutīs arī somā esošā ierīce. 

5. Parūpējies par drošas uzlādes iespējām. Klēpjdatora uzlāde ceļojumu laikā var būt riskanta, jo sevišķi, ja ceļo uz vietām, kur kontaktligzdas atšķiras no tām, kas mājās. Tāpēc jau pirms brauciena ir ieteicams iegādāties kvalitatīvu elektrības rozetes pārveidotāju, lai tev nebūtu jāuztraucas, ka klēpjdators pēkšņi izlādēsies, vai arī steigā jāķer pirmais variants, kas var izrādīties dārgs vai sliktas kvalitātes. Vēl viens variants ir jau laikus iegādāties PowerBank, ja dators tavs dators atbalsta šādu iespēju. 

6. Apdrošinies. Pavisam prātīgi būs iegādāties ceļojumu apdrošināšanu, kurā ir iekļauta līdzi paņemtās elektronikas bojājumu novēršana, kas radušies ceļojuma laikā.  

Kā rīkoties, ja dators salūzt ceļojuma laikā

Ja dodies mēnešiem ilgā ceļojumā, tad lielākās pilsētās parasti būs iespējams atrast remontdarbnīcu vai, sliktākajā gadījumā, arī elektronikas veikalu, kur par saprātīgām izmaksām iegādāties kvalitatīvu ierīci. Svarīgi zināt datora ražotāju un precīzu modeli, kad dodies uz remontdarbnīcu. Ir labi, ja vienmēr ir līdz pirkuma dokuments (der arī digitālā formātā), jo daudziem ražotājiem garantijas remonts ir iespējams visā Eiropā un izņēmuma gadījumus var gadīties, ka ir iespējams sarunāt garantijas remontu ārpus Eirozonas.Tāpat, ja vien iespējams, ir labi saglabāt datorā esošo informāciju ārējā cietā diskā vai mākoņpakalpojumu virtuālajos serveros, jo var gadīties, ka remonta laikā datus nav iespējams glābt. Savukārt, ja vainu atklāj īsi pirms plānotās atgriešanās, tad vislabāk ir remontu uzticēt vietējiem profesionālajiem meistariem no TSC autorizētā servisa. Datora remonts tikts veikts pēc augstākajiem kvalitātes standartiem, izmantojot sertificētas detaļas no oriģinālajiem ražotājiem.