Publicēts: 2023-10-26

Kā pasargāt fotokameru pie dabas

Dodoties baudīt zelta rudeni, saulrietu vai pārgājienu mežā, ir labi apbruņoties ar digitālo fotokameru, lai vēlāk būtu skaistas bildes, ko atrādīt sociālajos tīklos. Profesionālās kameras, pateicoties to papildus funkcijām, ļauj iemūžināt pat vissīkākās nianses, piemēram, rasas pilienu uz zālē nokrituša ābola vai saules staru spēles krāsainu lapu klājumā. Taču fotokamera ir arī viegls mērķis tehnikas dabiskajiem ienaidniekiem – laika apstākļiem un zemes pievilkšanas spēkam. Uzzini, kā parūpēties par fotokameru, lai tā pēc piedzīvojuma dabā, atgrieztos mājās sveika un vesela.

Kas visbiežāk sabojā fotokameru

Mitrums

Ja vien tev nav profesionālā zemūdens fotokamera, būtu labi fotoaparātu no pārmērīga mitruma pasargāt. Ja kameras tuvumā netīšām izšļakstās tīrs, destilēts ūdens, tas lielu kaitējumu kameras lēcai nenodarīs, ja vien uzreiz tiks noslaucīts. Taču dabā sastopamie ūdens avoti reti kad ir kristāldzidri un tīri. Tieši sāls, netīrumi un minerālvielas ir lielākie kaitnieki. Kamerā iekļuvis ūdens var neatgriezeniski sabojāt elektroniku, kameras kustīgās daļas var sarūsēt un, ja mitrums iekļūst vietās, kur uzkrājas un to nav iespējams izvadīt, var rasties arī pelējums. Jāatceras, ka sālsūdens ir daudz kaitīgāks par saldūdeni, tāpēc fotografējot pie jūras vai okeāna, īpaši jāsargās kameru neiemest ūdenī.

Smiltis un putekļi

Mazie smilšu graudiņi no pludmales pavisam nemanot iekļūst fotokamerā – reizēm atliek tikai uzpūst spēcīgākam vējam vai kamerai uz sekundi pieskarties netīrai virsmai, lai smiltis jau būtu paspējušas izdarīt zināmu kaitējumu. Smiltis un putekļi var ne tikai traucēt elektronikas darbību, bet pat sabojāt to neatgriezeniski. Ja smilšu graudiņi iekļūst objektīvā, tad katru reizi, pagriežot fokusa un tālummaiņas gredzena riteni, būs dzirdama nepatīkama skaņa, kas liecinās, ka mehānisms nolietojas daudz ātrāk. Visneapdomīgākā lieta, ko iespējams darīt, ir mainīt kameras lēcu smilšainā vietā, jo tas ir ātrākais ceļš kā smiltīm tikt klāt kameras sensoram.

Saule

Varētu šķist, ka skaistā, saulainā dienā jau nu gan nav par ko uztraukties, taču tā gluži nav. Ja vērs kameru tieši pret sauli dienas vidū, kad debess ķermenis atrodas savā augstākajā punktā, fotoaparāts var ciest bojājumus. Tas notiek tāpēc, ka objektīvs darbojas kā palielināmais stikls un pastiprina saules intensitāti, kas sensoram var izrādīties pārāk spēcīga. Daudzos gadījumos kameras mērķēšana uz sauli var izraisīt īslaicīgu ietekmi – sensors kļūst pārslogots, un izskatās, ka gaismas avots izdala horizontālu vai vertikālu gaismas svītru uz attēla. Šis kaitējums nereti var būt īslaicīgs un pēc laika pazust, taču vecākas fotokameras tas var iespaidot neatgriezeniski.

Triecieni

Ja fotoaparāts izkrīt no rokām un atsitas pret zemi, tad trieciena radītais kaitējuma diapazons ir visai plašs – sākot no saplaisājušas lēcas un salauzta korpus līdz pat  sensoru vai mehānikas bojājumiem, kas padara kameru nelietojamu.

Kā pasargāt fotoaparātu no lietus

Gluži tāpat kā tu lietainā laikā uzvelc lietusmēteli, arī fotoaparātu ir iespējams pasargāt no mitruma ar ūdensnecaurlaidīgu pārsegu jeb pārvalku. Ja izmanto kameras statīvu, tad ir nopērkami arī pie statīva piestiprināmi lietussarga turētāji. Šāds turētājs arī tev ļaus brīvi nodarboties ar bilžu uzņemšanu, izmantojot abas rokas, jo būs, kas virs galvas patur lietussargu. Neaizmirsti arī par ūdensnecaurlaidīgu kameras somu vai lietus pārvalku somai, jo, pat ja uznākot pirmajām lietus lāsēm, kameru noglabāsi šķietamā drošībā, tā tāpat var tikt sabojāta, ja kameras soma nebūs izturīga pret mitrumu.

Kā pasargāt fotokameru no saules un smiltīm

Ja vēlies iemūžināt jautru dienu pludmalē, tad ieteicams ir sagatavot šādam pasākumam fotokameru jau laicīgi. Noderīga būs tāda ierīce, kā gaisa pūtējs datortehnikai, kas ļaus no smiltīm un putekļiem iztīrīt nelielas spraugas. Aizsardzību garantēs arī ūdensnecaurlaidīgs fotoaparāta pārvalks, un ieteicams fotokameru nevis turēt rokās, bet nēsāt siksnā ap kaklu. Lai pasargātu kameru no pārkaršanas, korpusu var aplīmēt ar alumīnija folijas līmlenti, kas atstaros saules starus.

Kā rīkoties, ja kamera nedarbojas vai bildēm ir slikta kvalitāte 

Vai tavām uzņemtajām bildēm ir sākusi pasliktināties kvalitāte? Ja attēli ir miglaini un bez asuma, iespējams vaina ir tikai sīki skrāpējumi uz lēcas, bet varbūt nepieciešams nopietnāks remonts. Arī gadījumā, ja fotokameru nemaz nav iespējams ieslēgt, ir skaidrs, ka bez remonta neiztikt.

Brīdī, kad nepieciešams telefona kameras remonts, visprātīgākais risinājums ir uzticēt šo darbiņu profesionālam meistaram autorizētā servisā. Jebkāda pašdarbība var nelielu bojājumu padarīt daudz lielāku, savukārt prasmīgs un pieredzējis meistars zinās, kā vērst par labu arī nopietnu skādi.