Publicēts: 2023-05-23

Neļauj telefonam zagt sev laiku

Ikdiena bez telefona? To iedomājoties vien, šķiet, ka ikdiena iekrāsojas pelēkos toņos. Telefonā pieejams it viss, tieši tāpēc mēdz rasties sajūta, ka bez telefoniem nevaram iztikt un tie kontrolē mūsu dzīvi. Tomēr, lai izvairītos no šādas sajūtas, telefonos pieejamas dažādas funkcijas, kas ļauj plānot un kontrolēt pavadīto laiku ierīcē, lai telefons var kalpot Tev, nevis Tu – telefonam.

Ierobežo telefona izmantošanas laiku ikdienā

Lielākajā daļā telefonu pieejami dati par to, cik ilgi dienā telefons tiek patērēts jeb cik ilgi tā ekrāns bijis ieslēgts (screen time). Šie dati arī ļauj analizēt, kas ir tās lietotnes, kurās pavadi visvairāk laika. Visbiežāk pat neapzināmies, cik daudz laika patiesībā pavadām savās viedierīcēs, tāpēc šīs informācijas izzināšana var būt pirmais solis, lai mainītu savus telefona izmantošanas paradumus. Screen time funkciju meklē ierīces iestatījumos. Varbūt, vienkārši apskatot savu telefona lietošanas statistiku, jau zināsi, kur vēlies ierobežot pavadīto laiku.

Bet vai Tev ir gadījies, ka tikai uzmet aci kādam paziņojumam un pēc stundas attopies, vēljoprojām pētot Instagram vai Facebook dzīles? Pret šādu nemanāmu laika paskriešanu nodrošināties palīdzēt viedtālrunī iestatīts limits tam, cik minūtes vai stundas dienā ļausi sev izmantot tālruni vai atsevišķas lietotnes.

iOS 16.3. ierīcē ekrāna ierobežojumus var iestatīt šādi:

  1. Settings

  2. Screen Time

  3. App limits

  4. Šeit ir iespēja izvēlēties iestatīt telefona ekrāna izmantošanas ierobežojumus ne tikai savai, bet arī bērna ierīcei (ja ierīces ir savienotas, izmantojot Family Sharing)

Savukārt Android 13.0 ierīcē to var atrast šādi:

  1. Iestatījumi

  2. Digitālā labsajūta un vecākvadība

  3. Pie Ekrāna laika mērķa iespējams iestatīt kopējo ekrāna izmantošanas laiku dienā

  4. Pie Programmu taimeriem iespējams iestatīt atļauto izmantošanas laiku atsevišķām programmām

Atsakies no nevajadzīgiem paziņojumiem

Bieži tieši paziņojumi ir tie, kas liek mums ieskatīties savā tālrunī, tomēr ne vienmēr tie ir svarīgi, bet, piemēram, ziņo par jaunumiem spēlītēs un sociālajos medijos. Tāpēc ir vērtīgi viedtālruņa iestatījumus sakārtot tā, lai paziņojumi pienāktu tikai Tev nozīmīgajām un nepieciešamajām lietotnēm un nenovērstu lieki uzmanību,

iOS 16.3. ierīcē to var iestatīt šādi:

  1. Settings

  2. Notifications

  3. Siri Suggestions

  4. Izslēdz paziņojumus lietotnēm, no kurām tos vairs nevēlies saņemt

Savukārt Android 13.0 ierīcē – šādi:

  1. Iestatījumi

  2. Paziņojumi

  3. Iekļautās programmas

  4. Izskati sarakstu un atzīmē, no kurām lietotnēm vēlies/nevēlies saņemt paziņojumus

Tāpat ir iespējams telefonā iestatīt dažādus režīmus. Viens no tiem ir “Netraucēt” jeb “Do not Disturb”. Šajā režīmā iespējams izslēgt paziņojumu skaņu un vibrāciju, kā arī vispār noņemt paziņojumus no konkrētām lietotnēm.

iOS 16.3. ierīcē to var atrast šādi:

  1. Settings

  2. Focus

  3. Do Not Disturb

Savukārt Android 13.0 ierīcē – šādi:

  1. Iestatījumi

  2. Paziņojumi

  3. Netraucēt

Iphone ierīcē zem “Netraucēt” jeb “Do not disturb” režīma un Android ierīcē zem “Digitālās labsajūtas un vecākvadības” iestatījumiem  iespējams iestatīt arī nakts režīmu jeb “Night time mode” vai “Bedtime mode” un darba režīmu jeb “Work mode” vai “Focus mode”.

Nakts režīms (bedtime mode) piedāvā iespēju iestatīt konkrētas stundas, kurās uz telefonu nepienāks paziņojumi, lai netraucētu miegu. Šeit gan jāpiemin, ka Iphone lietotājiem šo režīmu ir iespējams pielāgot – ja Tev ir kādas svarīgas lietotnes vai svarīgi kontakti, kuru zvanus nevēlies laist garām, iespējams iestatīt to, ka no šīm konkrētajām lietotnēm un konkrētajiem kontaktiem paziņojumi tomēr tiks piegādāti uz tālruni, arī tad, ja šis režīms būs ieslēgts. 

Savukārt darba režīms jeb “Work mode”, ļauj saņemt visus paziņojumus no izvēlētajām vietnēm (visām, kas saistītas ar darbu), tomēr ir iespējams atslēgt pārējos paziņojumus, kas, esot darbā, nav aktuāli.  Apple telefonu īpašniekiem ir pieejama arī opcija, ka ierīce, balstoties uz atrašanās vietas, iespējo “Work mode”. Piemēram, iestati savas darbavietas lokāciju un vairāk vari neraizēties par nesvarīgiem paziņojumiem, kas izsit no darba ritma.

To var meklēt:

  1. Settings

  2. Focus

  3. Add Schedule

  4. Šeit izvēlies pulksteņa laikus, atrašanās vietu un lietotnes, kurām, atrodoties šajā lokācijā, vēlies atslēgt paziņojumus.

iPhone lietotājiem efektīva var būt arī funkcijas “Raise to wake” atslēgšana. Šī funkcija nodrošina to, ka paceļot ierīci, ekrāns automātiski ieslēdzas un tiek parādīti paziņojumi un nelasītās ziņas. Šādā veidā ātri var piekļūt visām jaunākajjām aktualitātēm telefonā, tomēr tā arī tiek pavadīts lielāks laiks pie telefona ekrāna. Šī funkcija, atšķirībā no iepriekšējām, paziņojumus neatceļ, tomēr ierobežo to, cik bieži tie parādās lietotāja acu priekšā. 

Lai iespējotu “Raise to wake” funkciju iOS 16.3. ierīcē:

  1. Settings

  2. Display & Brightness

  3. Izslēdz funkciju “Raise to wake”

Maini savus ikdienas paradumus

Papildus iepriekš minētajām izmaiņām, ko iespējams veikt pašā tālrunī, izmaiņas vari veikt arī savā ikdienā. Lai telefonu izmantotu mazāk, centies to glabāt grūtāk sasniedzamā vietā, piemēram, ejot pa ielu, turi to nevis rokās vai kabatā, bet kādā no somas dziļākajiem nodalījumiem. 

Ejot gulēt, pārliecinies, ka telefons netiks izmantots, novietojot to tālāk no gultas. Šādi varēsi labāk aizmigt (telefons netraucēs to darīt) un arī pieceļoties būs lielāka motivācija izkāpt no gultas, jo blakus nebūs telefons, kurā uzreiz sākt skatīties visas aktualitātes. 

Izmantot telefonu retāk var palīdzēt arī tikšanos organizēšana klātienē. Gan darbā, gan ar draugiem tas var būt efektīvs veids, kā apspriest visu būtiskāko, neizmantojot tehnoloģijas. Šajās tikšanās gan būtiski arī telefonu nelikt uz galda, lai tas nesāk piesaistīt uzmanību, bet atstāt somā.

Veido veselīgas attiecības ar telefonu – izmanto to tikai tad, kad tas patiešām ir nepieciešams un nekalpo savai mīļajai ierīcei! 

Taču, ja nu Tava ierīce kāda iemesla dēļ vairs nespēj pilnvērtīgi kalpot Tev, tad nogādā to pie TSC, kur prasmīgie meistari veiks diagnostiku un novērsīs problēmas cēloni, izmantojot tikai oriģinālās rezerves daļas, jo esam autorizēts servisa centrs.