Publicēts: 2023-04-21

Padomi, kā veikt pavasara tīrīšanu telefonā

Laiks veikt pavasara tīrīšanu! Jā, arī telefonā un citās ierīcēs! Tas jādara tāpēc, ka telefonos bieži vien sakrājas daudz nevajadzīgu bilžu un lietotņu, kas nemaz netiek izmantotas. Tāpat jāpārskata arī atjauninājumi un abonementi. Pēc pavasara tīrīšanas ierīcē ne tikai būs vieglāk atrast nepieciešamo, bet arī tā darbosies ātrāk, jo to neapgrūtinās liekas lietotnes. Kas jāņem vērā, mēģinot sakārtot un iztīrīt savu tālruni? 

Atinstalē vairs neizmantotās lietotnes

Noteikti ir nācies saskarties ar situāciju, kad lejupielādē lietotni kādam konkrētam mērķim, bet jau pēc īsa laika tā vairs nav aktuāla un tikai aizņem vietu tālrunī. Šis ir īstais brīdis, lai šādas aizmirstas lietotnes izdzēstu no tālruņa. To var izdarīt manuāli – izdzēšot katru nevajadzīgo lietotni atsevišķi, taču darbs ies ātrāk uz priekšu, ja iemācīsies atbrīvoties no vairākām lietotnēm vienlaicīgi. Gan iPhone, gan Android ierīces nodrošina veidus, kā noskaidrot, kuras lietotnes netiek izmantotas. Vieglākais veids, kā atrast neizmantotās lietotnes, ir apskatīt visu lietotņu sarakstu.

iOS 16.3. ierīcē to var atrast šādi:

  1. Settings 

  2. General 

  3. iPhone Storage

Tomēr Apple ierīču lietotājiem pieejama vēl kada interesanta un noderīga lieta – iespēja ieslēgt automātisko lietotņu atinstalēšanu, kas nozīmē, ka brīdī, kad lietotne ilgi netiks izmantota, tā automātiski tiks atinstalēta, lai neaizņemtu vietu tālrunī. Lai iespējotu automātisko atinstalēšanu:

  1. Settings

  2. General

  3. iTunes and App Store

  4. Iespējo funkciju Offload Unused Apps

Savukārt Android 13.0 ierīcē neizmantotās lietotnes var atrast šādi:

  1. Play veikals

  2. Tad labajā augšējā stūrī jāuzspiež uz sava Google profila 

  3. Lietotņu un ierīces pārvaldība

  4. Pārvaldība

  5. Kā programmu kārtošanas kritērijs jāizvēlas visretāk izmantotās (visas neizmantotās un reti izmantotās lietotnes būs saraksta sākumā un tās viegli varēs izdzēst).

Kad liekās lietotnes atinstalētas, ieteicams atlikušās sakārtot pa ekrāniem un/vai mapītēm, lai viss būtu ātri un viegli pieejams.

Iztīri savu galeriju

Noteikti arī Tavs telefons ir pilns ar dažādām bildēm – visticamāk kādas no tām atkārtojas un ir ļoti līdzīgas. Varbūt starp labajām bildēm ir arī kāda miglaina bilde vai kāds nejaušs ekrānšāviņš. Bildes, kuras ir pilnīgi vienādas, spēj atpazīt gan Apple, gan Android ierīces, tāpēc no tām atbīvoties ir viegli.

Kā atrast attēlu dublikātus galerijā?

iOS 16.3. ierīcē:

  1. Gallery

  2. Tin līdz pašai lejai un izvēlies Duplicates

  3. Izvēlies attēlu

  4. Select

  5. Merge Items

Savukārt Android 13.0 ierīcē:

  1. Galerija

  2. Apakšējā labajā stūrītī spied uz trīs svītriņām

  3. Ieteikumi

  4. Dzēst attēlu dublikātus

Par pārējām bildēm, kas nav vienādas, tomēr ir ļoti līdzīgas, jāparūpējas pašam – velti laiku, lai izskatītu savu galeriju un izdzēstu tās, kas vairs nav nepieciešamas. 

Atbrīvošanās no citiem nevajadzīgiem failiem

Tāpat, kā izdzēst neizmantotās lietotnes un nevajadzīgās bildes un video, nepieciešams arī iztīrīt citas mapes telefonā. Izskati lejupielāžu mapi – lejupielādēti bieži tiek faili, ko nepieciešams apskatīt tikai vienu reizi, tāpēc lielāko daļu no lejupielādēm varēsi izdzēst. Tāpat ieteicams arī izskatīt piezīmes un atgādinājumus, jo noteikti arī tur ir kaut kas tāds, kas vairs nav aktuāls. Vēl var apskatīt ziņojumapmaiņas lietotnes (īsziņas, Whatsapp, Telegram u.c.). Ja šajās lietotnēs Tev saglabājušās ziņas, kas rakstītas pirms vairākiem gadiem, apdomā, vai Tev tās tiešām ir vajadzīgas. Ja nonāc pie secinājuma, ka bez šīm ziņām var iztikt – izdzēs tās. 

Lai ziņas uzreiz nesāktu krāties no jauna, vari izmantot izgaistošās ziņas, kas pazūd konkrētu laiku pēc to nosūtīšanas/saņemšanas. Šādu funkciju piedāvā Whatsapp. 

Kā iestatīt izgaistošos ziņojumus?

  1. Atver Whatsapp

  2. Augšējā labajā stūrī spied uz trīs punktiņiem

  3. Iestatījumi

  4. Privātums

  5. Noklusētais ziņu taimeris

  6. Izvēlies laiku (24h/7 dienas/90dienas), pēc kura vēlies, lai ziņas izgaistu

Saglabā svarīgos un vajadzīgos failus “mākoņos”

Lai telefona problēmu un nozaudēšanas gadījumā nebūtu jāatvadās no visām savām svarīgajām un skaistajām bildēm un video, veic failu dublēšanu jeb saglabā tos “mākoņos”.

Ja esi Android telefona īpašnieks, tad izmanto savu Google kontu failu glabāšanai. 

Kā dublēt failus Google kontā?

  1. Atver Google fotoattēlus

  2. Labajā augšējā stūrī dodies uz savu kontu

  3. Lietotnes Fotoattēli iestatījumi

  4. Dublēšana

  5. Iespējo dublēšanas funkciju

Ja Tavā rīcībā ir Apple ierīce, tāpat vari izmantot savu Google kontu un rīkoties līdzīgi kā Android īpašnieks, tomēr iespējams ērtāk būs izmantot iCloud. 

Kā dublēt failus iCloud?

  1. Settings

  2. Dodies uz savu kontu (spied uz sava vārda)

  3. iCloud

  4. iCloud Backup

  5. Ieslēdz šo funkciju. iCloud automātiski dublēs failus, kad iPhone ir pieslēgts pie strāvas, nobloķēts un savienots ar Wi-Fi (lai veiktu manuālu dublēšanu speid Back Up Now).

Kad faili ir dublēti, droši tos vari dzēst no savas ierīces. Google konts un iCloud nav vienīgās failu glabātuves, kuras vari izmantot. Izmēģini arī Dropbox, Flickr, Internxt Photos u.c.

Veic nepieciešamos atjauninājumus

Lai telefons strādātu pilnvērtīgi, nepieciešams veikt arī telefona un tajā esošo lietotņu atjaunināšanu. Atjauninot lietotnes uz jaunāko versiju, iegūsi piekļuvi jaunākajām funkcijām, turklāt tiks uzlabota lietotņu drošība.

Ja esi Android ierīces lietotājs, atjaunināt lietotnes vari pa vienai, visas lietotnes vienlaicīgi vai automātiski. Lai uzstādītu visu lietotņu automātisku atjaunošanu.

Kā uzstādīt lietotņu automātisku atjaunošanu?

  1. Atver Google Play veikalu

  2. Augšējā labajā stūrī pieskaries profila ikonai

  3. Iestatījumi

  4. Tīkla preferences

  5. Lietotņu automātiska atjaunināšana

  6. Tad atlasiet kādu no piedāvātajām opcijām (vai nu atjauniniet ierīci jebkurā tīklā, vai tikai Wi-Fi tīklā)

Ja esi Apple ierīces lietotājs, lai uzliktu automātiskos lietotņu atjauninājumus, rīkojies šādi:

  1. Atver Settings

  2. App Store

  3. Ieslēdz funkciju App Updates

Pārskati savus abonementus

Noteikti arī Tu esi abonējis vairākas lietotnes. Apdomā vai visi abonementi vēl ir aktuāli! 

Ja Tavā rīcībā ir Android ierīce, lai parskatītu savas ierīces abonementus, rīkojies šādi:

  1. Iestatījumi

  2. Google

  3. Google konta pārvaldība

  4. Maksājumi un abonementi

  5. Pārvaldīt abonementus

  6. Atlasiet abonementu, lai to atjaunotu vai atceltu

Ja Tavā rīcībā ir Apple ierīce, lietotnē App Store vari pārvaldīt abonementus un apskatīt veiktos pirkumus.

  1. Lietotnē App Store augšējā labajā stūrī pieskarieties savam attēlam/savam profilam

  2. Subscriptions

  3. Izvēlies abonementu, lai veiktu kādu no darbībām – vari mainīt vai atcelt abonementu, kā arī atjaunot tos, kam beidzies termiņš

Iesoļo pavasarī ar papildu jaudu

Lai telefons silto sezonu sāktu ar jaudu, vari nomainīt tam bateriju. Tas būtu jādara, ja telefons kalpo jau vismaz divus gadus, kā arī tad, ja tas ātri izlādējas, lietošanas laikā uzkarst, vai mēdz izslēgties. Ja piedzīvo šādas problēmas, nogādā telefonu autorizētā servisā centrā uz apskati un baterijas nomaiņu!

Arī tad, ja telefonu skar kādas nopietnākas problēmas, piemēram, nestrādājošs ekrāns, skaņas neesamība vai kādas citas nestrādājošas funkcijas – nemēģini tikt galā ar šīm problēmām pats, bet nogādā ierīci servisa centrā, lai to apskatītu profesionāļi.

Kad ierīci nogādāsi pie mums, veiksim tai diagnostiku un pēc bojājumu apmēra noskaidrošanas ziņosim, kādas darbības remonta procesā tiks veiktas un cik tas varētu izmaksāt. Svarīgi, ka ierīces apkope un remonts tiks veikti saskaņā ar ierīces ražotāja norādījumiem, izmantojot sertificētus instrumentus, atbilstošākās metodes, mūsdienu aparatūru un, protams, arī oriģinālās rezerves daļas, jo esam autorizēts servisa centrs.