Publicēts: 2022-10-04

Kāpēc telefona akumulators tik ātri izlādējas

Telefona akumulators ir kā cilvēka sirds – tas atbildīgs par telefona dzīvotspēju. Tomēr dažreiz akumulators izlādējas ļoti ātri, bet rodas šaubas, vai tiešām tam tā vajadzētu būt. Vispirms būtiski saprast, vai akumulators darbojas atbilstoši – cik ilgi iekārtai vajadzētu darboties pēc pilnas uzlādes un pēc cik ilga laika būtu pienācis telefona akumulatora nomainīšanas laiks.

Kāds ir normāls akumulatora darbības ilgums?

Mūsdienās lielākajai daļai viedtālruņu ir litija jonu akumulators. Akumulatora darbības ilgums tiek mērīts miliampērstundās (mAh) – jo miliampērstundu vairāk, jo telefons ilgāk spēj darboties. Viedtālruņa akumulators lielākajai daļai mūsdienu telefonu ir aptuveni 4000 līdz 7000 miliampērstundu ietilpīgs, un tas nozīmē, ka jaunākiem tālruņiem vajadzētu pavadīt vismaz dienu (8-10h) bez nepieciešamības tos uzlādēt. Konkrēts telefona akumulatora darbības ilgums atkarīgs no telefona modeļa un dažādiem iekārtas parametriem, piemēram, to ietekmē telefona ekrāna izmērs, izšķirtspēja, attēla atjaunināšanas biežums un ekrānā izmantotās tehnoloģijas, kā arī iekārtas procesora īpašības, programmatūras efektivitāte u.tml. Tāpat nozīme ir arī tam, kā telefons tiek lietots – cik aktīvi un bieži iekārta tiek izmantota, cik liels ir ekrāna spilgtums un kādas funkcijas vai lietotnes darbojas fonā. Ja telefonam būs uzlikts lielāks ekrāna spilgtums un atvērts liels skaits lietotņu vienlaicīgi, tad viedtālruņa akumulators tiks iztērēts ātrāk. Tāpat jāpiemin, ka jauna telefona akumulators, protams, darbosies labāk nekā tāda, kas lietots jau kādu laiku, jo akumulatora darba spējas (ietilpība) tā dzīves gaitā pakāpeniski samazinās, kam par pamatu kalpo neatgriezeniski ķīmiski procesi pašā akumulatorā. 

Latvijā populārāko viedtālruņu akumulatora darbības laiks (mAh):

Ierīce Akumulatora darbības laiks (mAh)
Apple iPhone 12  2815
Apple iPhone 11  3110
Samsung Galaxy A52  4500
Samsung Galaxy A12  5000
Samsung Galaxy S21  4000
Samsung Galaxy Fold3 4400
Samsung Galaxy Flip3 3300
Xiomi Poco X3 pro  5160
Huawei Nova 9 4200

 

Kas ietekmē telefona akumulatora darbības ilgumu?

Lai arī akumulatoru var uzlādēt un izlādēt simtiem reižu, tas pamazām tomēr nolietosies, un zaudēs savu sākotnējo darba spēju. Diemžēl šobrīd akumulatoros izmantotās tehnoloģijas nav ideālas un akumulatoros pakāpeniski notiek neatgriezeniski procesi. Šis ir uzskatāms par esošo tehnoloģiju ierobežojumu, kas, lai arī nodrošina ātru un liela apjoma enerģijas uzglabāšanu, ilgtermiņa lietošanas laikā nespēj nodrošināt akumulatora darbības parametru nemainību. Šādi vai cita veida ierobežojumi raksturīgi visām izmantotajām akumulatoru tehnoloģijām. Akumulatora darba spējas iespējams saglabāt ilgāku laika periodu, ja ievēro akumulatora ražotāja ieteikumus, kas saistīti ar akumulatora uzlādes/izlādes īpatnībām un ekspluatācijas apstākļiem. Apstākļi, kuri ilgtermiņā visstraujāk veicina akumulatora ietilpības samazināšanos, ir – paaugstināta akumulatora temperatūra un nepārtraukta akumulatora uzlāde uz 100% (turēšana pie vada). 

Tomēr, ja konstatē ka tavs jaunais telefons izlādējas negaidīti strauji, maz ticams, ka akumulators ir defektīvs vai jau nolietojies, cēlonis visticamāk meklējams kur citur:

  1. Visbiežāk lielāko daļu akumulatora iztērē ekrāns, it sevišķi ja tas tiek lietots ar lielu spilgtumu. Ieteicams ieslēgt automātisko spilgtuma regulāciju vai samazināt spilgtumu manuāli, tomēr, ja tas neliekas ērti, spilgtuma samazināšanas vietā tālruņa displeju iespējams pārslēgt uz tumšo režīmu (lietotņu fons balta vietā kļūs melns), kas arī ļauj ekonomēt akumulatoru.
  2. Ātrāku akumulatora izlādi var izsaukt arī dažādas lietotnes. Piemēram, ja lietotne bieži darbojas fonā un sinhronizē datus vai veic kādas citas darbības – tas veicinās ātrāku iekārtas izlādi. Dažkārt trešo pušu lietotņu programmatūrā ir atrodamas dažādas nepilnības, kas arī var izsaukt ātrāku izlādi vai citas problēmas. Telefona uzstādījumos var atrast, kuras lietotnes pēdējo dienu vai nedēļu laikā visvairāk tērējušas akumulatoru, un, ja šķiet, ka kāda lietotne patērē negaidīti daudz, – ieteicams šīs lietotnes atinstalēt vai mainīt to uzstādījumus. 
  3. Protams, jo aktīvāk lietosi iekārtu, jo straujāk tā izlādēsies. Ja esi paradis brīvos brīžos paspēlēt kādu spēlīti vai skatīties video Youtube vai pat dalītā ekrāna skatā sekot kādai Twitch tiešraidei kamēr šķirsti Twitter, ir jārēķinās ka akumulators izlādēsies samērā strauji. 
  4. Kad nepieciešams izmantot lielu datu apjomu (video skatīšanās, video zvani, lielu failu lejupielāde vai lietotņu instalēšana un atjaunināšana) – ieteicams izmantot Wi-Fi nevis mobilos datus, arī šādi iespējams ietaupīt akumulatoru. Galerijas sinhronizāciju ar mākoni labāk veikt vakarā vai nakts laikā, kad nebūs jāuztraucas, ka tas lieki tērē akumulatoru.

Kā saprast, kad jāveic telefona akumulatora maiņa? 

Dažreiz tālruņa akumulatora darbības laiku ietekmē nevis telefona lietojums vai ārējie apstākļi, bet gan pats akumulators. Tālruņu novecošanas gadījumā arī akumulators noveco un tas vairs nebūs tik jaudīgs kā sākotnēji. Brīdis, kad akumulators vairs nespēj nodrošināt sākotnējo, maksimālo ietilpību būs atkarīgs no tā, kā iekārta lietota, taču parasti tas pienāk pēc aptuveni diviem vai trim gadiem, un par to signalizēs jūtami ātra akumulatora izlādēšanās. Litija jonu akumulators, kas atrodama telefonos, laika gaitā var sniegt arī citas norādes par to, ka tā dzīve iet uz beigām, piemēram, uzpūties akumulators un ilgstoši sakarsis akumulators var signalizēt par akumulatora pārslodzi. Tāpat par akumulatora problēmām var liecināt pēkšņa telefona izslēgšanās, it sevišķi ja tas novērojams pie zemas apkārtējās vides temperatūras.  Ja telefona akumulators ir uzpūties, to steidzami ieteicams nomainīt, lai nebojātu citas viedtālruņa detaļas.

Kad telefons ar bojāto akumulatoru nokļūs pie mums, veiksim tam diagnostiku un pēc bojājumu apmēra noskaidrošanas ziņosim, kādas darbības remonta procesā veiksim un cik tas varētu izmaksāt, savukārt pirms remonta iespējams arī pašam noskaidrot aptuvenās izmaksas. Svarīgi, ka akumulatora nomaiņa, tāpat kā jebkura cita apkope un remontdarbi, tiks veikti saskaņā ar ierīces ražotāja norādījumiem, izmantojot sertificētus instrumentus, atbilstošākās metodes, mūsdienu aparatūru un, protams, arī oriģinālās rezerves daļas, jo esam populārāko viedierīču ražotāju autorizēts servisa centrs.