Publicēts: 2022-08-11

Vai sakaršana saulē kaitē telefonam?

Pazīstama situācija – attopies, ka telefonu esi atstājis uz mašīnas priekšējā paneļa, kur tas labu laiku gozējies saulē. Vai arī telefons izklaidē tevi, sauļojoties pludmalē, līdz brīdim, kad tas kļūst karstāks par pašiem saules stariem. Taču telefonam karstums un tieši saules stari ir bīstami! Ko īsti nozīmē telefona pārkaršana un kā ar to tikt galā?

Kādās situācijās telefoni mēdz pārkarst?

Telefonu pārkaršana notiek dažādu faktoru ietekmē. Trīs visbiežāk sastopamās situācijas:

  • telefons var uzkarst no pārmērīgas lietošanas (ilgstošas spēļu spēlēšanas, seriālu skatīšanās);
  • telefons mēdz pārkarst, ja tas tiek izmantots lādēšanas laikā;
  • telefons sakarst tiešos saules staros vai karstā vidē, piemēram, pirtī.

Ja lietošanas rezultātā telefons nedaudz uzsilt, tad par to vēl nevajag satraukties. Telefona korpuss ir šaurs, tajā atrodas daudz sīku detaļu, kuras nevar ātri atdzist. Tomēr, ja telefons ir tik karsts, ka to vairs nav komfortabli turēt rokā, vai telefons sakarsis, ilgstoši atrodoties saulē, tas var radīt nopietnas sekas. Vasarā mēdzam aizmirst arī par saviem uzticamajiem viedpulksteņiem – arī šīs ierīces var pārkarst, turklāt atšķirībā no telefona viedpulkstenis visu laiku atrodas saskarē ar ādu, un ja tas sāk pārkarst, tad uz ādas var palikt pēdas no pārlieku karstā viedpulksteņa.

Vieglas pārkaršanas gadījumā telefons vai viedpulkstenis var sākt darboties lēnāk un tas var ātrāk izlādēties, tomēr, ja sakarsis telefons vai viedpulkstenis ilgstoši tiek turēts saulē vai karstumā, tad tam var arī saplaisāt ekrāns un izkust procesors – telefonā saglabātie dati var tikt neatgriezeniski zaudēti un pats telefons var tikt neatgriezeniski sabojāts.

Kas izraisa telefona sakaršanu?

Saulē atstāts telefons būs karsts visā korpusa apjomā, taču, ja telefons sakarst arī ikdienas lietošanas gadījumā, vērtīgi saprast uzkaršanas iemeslus. Sakarst var dažādas telefona daļas:

  • telefona augšējā daļa ap skaļruni – parasti sakarst, ilgstoši runājot pa telefonu – parasti telefonam tas nav bīstami, taču var būt nepatīkami, turot telefonu pie auss;
  • telefona aizmugure baterijas apvidū – sakarst telefona akumulators. Ja tas notiek, telefonu lādējot, vēlams nomainīt lādētāju, bet, ja atkārtojas arī ar citu lādētāju vai ārpus uzlādes, iespējams, ka laiks mainīt bateriju;
  • telefona aizmugure virs baterijas – ja baterijas apvidus nav karsts, bet telefona aizmugures augšējā daļa ir sakarsusi, tad pie vainas būs telefona sistēma. Vērsies servisā, lai novērstu tālākas sekas!
  • telefona ekrāns – ekrānam nevajadzētu sakarst normālas lietošanas rezultātā. Diemžēl laiks servisam!

Kā pasargāt telefonu no pārkaršanas?

Arī telefona veselība sākas ar profilaksi – vispirms parūpēties, lai telefonam mazinātu sakaršanas iespējas.

Ja šķiet, ka telefons pats mēdz pārlieku sakarst:

  • jāizpēta, vai vienlaikus nedarbojas pārāk daudz mobilo lietotņu, vai nenotiek nepārtrauka sinhronizācija u.tml.;
  • jāveic ierīces apkope – jāatspējo liekās lietotnes un neizmantotās funkcijas, un jāveic automātiskā ierīces apkope un optimizācija, iekārtas iestatījumos vari arī atrast, kuras lietotnes visvairāk patērē akumulatori.
  • jāpārbauda, vai telefonā instalēta jaunākā pieejamā operētājsistēmas versija. Neaizmirsti atjaunināt arī visas lietotnes un servisus.
  • Tomēr, ja telefons turpina nopietni sakarst, atrādi to mums – piesaki diagnostiku un remontu!

Citos gadījumos jāievēro standarta piesardzības pasākumi, it sevišķi karstā laikā:

  • neatstāt telefonu saulē, īpaši uz automašīnas priekšējā paneļa – tas darbojas kā palielināmais stikls un saules efekts būs vēl lielāks!
  • vasarā neatstāt telefonu arī citur mašīnā vai citās noslēgtas vidēs, kas mēs uzkarst – tām uzkarstot, uzkarst arī telefons;
  • neņemt telefonu, arī viedpulksteni līdzi pirtī vai karstā kublā;

NB! Īpaši svarīgi ir lādēšanas laikā telefonu neatstāt tiešos saules staros vai zem/uz segas, jo telefons lādēšanas procesā pats par sevi mazliet uzkarst, un saules stari vai sega šo uzkaršanu tikai pastiprina.

Kā rīkoties, ja telefons ir pārkarsis?

Ikvienam noderēs zināšanas par pirmās palīdzības sniegšanu sakarsušam telefonam vai viedpulkstenim, lai nepareizas atvēsināšanas dēļ neizdarītu vēl lielāku ļaunumu.

Ar šiem soļiem gan nevarēs nošaut greizi:

  • telefons jāizņem no aizsargmaciņa;
  • ierīce jāizslēdz;
  • jāatstāj to vēsā un ēnainā vietā, bet nekādā gadījumā ledusskapī – tas ierīci sabojās!
  • kad telefons atdzisis, to var atkal ieslēgt un pārbaudīt, vai tas funkcionē kā nākas.

Ja telefons neatdziest un turpina sakarst, tad tas būtu jānogādā uz servisu, nevis jāmēģina to salabot pašam – gan ierīces veselības labā, gan pašam izvairoties no apdeguma draudiem!

Ikvienai ierīcei, kas nokļūst mūsu servisā, tiek veikta diagnostika, kas palīdz izprast bojājumus un to potenciālos risinājumus. Pēc bojājumu apjoma noskaidrošanas informēsim, vai ierīci ir iespējams labot un cik viedierīces remonts varētu izmaksāt, taču vari to aprēķināt arī pats. Visas darbības, ko veiksim, tiks veiktas saskaņā ar ierīces ražotāja norādījumiem, izmantojot atbilstošas metodes, sertificētus instrumentus un mūsdienīgu aparatūru. Ja būs nepieciešams nomainīt kādu viedierīces sastāvdaļu, šajā gadījumā – visbiežāk telefona akumulatoru, mēs to izdarīsim, izmantojot tikai un vienīgi oriģinālās rezerves daļas, jo esam autorizēts servisa centrs.

Uztici mums savu ierīci – piesaki remontu!