Publicēts: 2022-08-31

Bērna pirmais telefons - ko ņemt vērā?

Kā izvēlēties pirmo bērna telefonu?

Visbiežāk bērni kā savu pirmo telefonu saņem vecāku lietoto telefonu, taču, iegādājoties jaunu ierīci, telefons ir jāizvēlas prātīgi un jāpievērš uzmanība dažādām detaļām, piemēram, triecienizturībai, ūdensizturībai, telefona baterijai, tā lielumam un citām funkcijām.

Bērniem patīk trakot un izklaidēties, bieži vien neaizdomājoties par rīcību sekām, tāpēc, jo sevišķi īpaša uzmanība jāpievērš telefona triecienizturībai un ūdensizturībai. TSC servisa centrā visbiežāk nākas mainīt bērna telefona ekrānu pēc kritiena, tādēļ, lai garantētu augstu triecienizturību, servisa speciālisti iesaka iegādāties telefonu ar ekrānu no materiāla Corning Gorilla Glass, parūpēties par labas kvalitātes telefona maciņu un ekrāna aizsargstikliņu.

Tik pat svarīgi ir arī pārbaudīt viedtālruņa IP klasi, kas norādīta tā specifikācijā. Aiz burtu kopas IP seko divi cipari, piemēram, IP67. Pirmais cipars norāda uz aizsardzību pret svešķermeņiem un putekļiem (kur augstākais rādītājs ir 6), bet otrais cipars norāda uz ūdensizturību (kur augstākais rādītājs ir 8). Protams, bērnam var neizvēlēties telefonu ar labākajiem rādītājiem, bet tiem vajadzētu būt labā līmenī, lai nerastos situācija, kurā jauno telefonu servisam jānodod jau pēc pirmās lietošanas nedēļas.

Būtiski pievērst uzmanību arī telefona baterijai. Lai gan telefonā nav jāpavada visa diena, labāk iegādāties telefonu, kas darbosies arī tad, ja tiks izmantots visu laiku. Attiecīgi, apskatot telefona specifikāciju, jāpievērš uzmanība akumulatora kapacitātei – jo lielāks cipars, jo ilgāk telefons spēj darboties bez uzlādes. Tas nodrošinās iespēju sazināties ar bērnu visas dienas garumā. Taču, ja pirmais telefons ir mantots no vecākiem un tam ir liels baterijas nolietojums, vērts ieguldīt telefona baterijas nomaiņā.

Dažkārt vecāki neaizdomājas, ka liel nozīme ir arī telefona izmēram. Bērna plaukstas ir mazākas par pieaugušā plaukstām, tādēļ skolēna telefonam jābūt maza vai vidēja izmēra – tādā veidā tas būs vieglāk noturams, ar to būs ērtāk rīkoties, un mazināsies risks, ka telefons izkritīs no rokām un saplīsīs.

Nozīme, protams, ir arī cenai. Lai arī skolēniem deg acis par jaunākajām un dārgākajām viedtālruņa versijām, vecākiem nepieciešams kritiski izvērtēt, vai bērnam vajadzēs vislabāko kameru un lielāko atmiņas ietilpību. Jāatceras, ka pirmais telefons bieži vien tiek pazaudēts, aizmirsts vai nejauši sabojāts, tāpēc lētāka telefona izvēle var mazināt vecāku pārdzīvojumus gadījumā, ja ar telefonu kaut kas atgadās. Protams, katram telefonam iespējams piemaksāt un iegādāties apdrošināšanu, lai lielāks sirdsmiers gan vecākiem, gan mazajam ierīces lietotājam.

Ieteikt vienu konkrētu modeli, kas piemērots bērnam, nav iespējams, tomēr, sekojot iepriekšminētajiem kritērijiem, vajadzētu izdoties atrast piemērotu pirmo viedtālruni!

Kad telefons izvēlēts, nepieciešams par to parūpēties pirms tā nonākšanas bērna lietošanā:

  • izvēlēties nopietnu, izturīgu telefona maciņu;
  • uzlīmēt ekrāna aizargstiklu – tas no trieciena izraisīta “zirneklīša” glābs daudz labāk kā aizsargplēve;
  • iegādāties viedtālruņa apdrošināšanu, kas vecākiem ietaupīs uztraukumus un galvassāpes, jo tiks segti remonta izdevumi. Izvēlies kādu no mūsu partneru piedāvājumiem!

 

Kā vecāki var sekot līdzi bērna telefona lietošanas paradumiem?

Teiciens “kas par daudz, tas par skādi” ir precīzs raksturojums telefona lietošanas paradumiem, jo sevišķi bērniem, kas nupat saņēmuši savu pirmo viedtālruni. Lai vecāki būtu pārliecināti, ka atvase visu brīvo laiku nepavada spēlējot spēles, ļoti noderīga ir vecāku kontroles jeb parental control funkcija. Visbiežāk vecāku kontrole ļauj uzlikt ierobežojums internetam un spēlēm, tā ļauj ietekmēt to, kādas aplikācijas bērns var lejupielādēt un kontrolēt to, cik ilgu laiku bērns var pavadīt telefonā.

Jāatzīst gan, ka vecāku kontrole Android telefoniem ir pieejama plašākā apjomā nekā iOS lietotājiem, tomēr, neskatoties uz operētājsistēmu, visi vecāki atradīs iespēju kā pārliecināties, ka bērns telefonu izmanto lietderīgi. Lai ierobežotu bērna iespējas rīkoties telefonā:

Android lietotājiem:

  1. nepieciešams lejupielādēt lietotni Family link – caur to iespējams uzlikt laika un lietotņu lejupielādēšanas limitus bērna telefonam;
  2. augstākminētos ierobežojumus vecāks savā telefonā var atļaut vai aizliegt.

iOS telefonu lietotājiem:

  1. jāpaņem bērna telefons;
  2. iestatījumos jādodas uz Screen Time;
  3. jāizvēlas This is My Child's [Device];
  4. tālāk jāizvēlas Content & Privacy Restrictions;
  5. ierobežojumi bērna telefonam šādā veidā var tikt uzlikti līdzīgi kā Android telefonā – iOS telefons ļauj kontrolēt lejupielādes un pirkumus no App Store, kā arī kontrolē saturu internetā un pieeju telefonā jau automātiski pieejamajām programmām.

 

Kādas aplikācijas un lietotnes telefonā ir noderīgas skolēniem?

Viedtālrunis skolēnam galvenokārt nepieciešams saziņas nolūkos, tomēr zināms, ka bērniem ir vēlme arī izmantot dažādas aplikācijas un spēlēt spēles. Spēļu spēlēšanu bērna telefonā var ierobežot, tomēr ir aplikācijas, kas ir interesantas un izglītojošas, bērnam nākot par labu un pilnveidojot viņa zināšanas. Mūsu ieteikumi:

- Kļūsti gudrs – aplikācija attīsta bērna prasmes rēķināt un risināt teksta uzdevumus, kā arī tā attīsta loģiku (vairāk – Android, iOS);

- Kur esam? Latvijā – attīsta latviešu valodas prasmes – tajā jāveido vārdi un jāliek kopā teikumi (vairāk – Android, iOS);

- Angļu valoda iesācējiem – sākumskolas skolēniem ļauj papildināt angļu valodas zināšanas un attīstīt valodu ārpus skolas stundām  (vairāk – Android, iOS).

Pieminētās ir tikai dažas no visām izglītojošajām lietotnēm, kas var būt noderīgas skolēna attīstībai. Digitālajā laikmetā telefonā pieejams gandrīz viss, tikai jāatrod pareizie atslēgvārdi pēc kuriem meklēt nepieciešamo!

Ja telefons skolēnam saskaras ar kādām problēmām – tas nestrādā, tam ir sasists ekrāns vai tamlīdzīgi, tad nogādā pie mums un centīsimies atgriezt telefona dzīvīgumu! Uztici mums savu ierīci!